Węch, powonienie – jeden z dwóch – obok smaku – zmysłów chemicznych. Działanie węchu polega na wykrywaniu zapachów i rozpoznawaniu bodźców, jakimi są cząsteczki określonych związków chemicznych lub ich mieszaniny.
Węch jest jednym z ważniejszych zmysłów człowieka. Niesamowite jest, jak często zapach wywołuje wspomnienia, nawet po wielu latach. Prawdą jest także iż różne zapachy mogą wpływać na nasz nastrój.
Aromaterapia – która zajmuje się badaniem wpływu zapachów na nasz organizm w ostatnich latach, bardzo mocno się rozwinęła. W naszych domach coraz częściej pojawiają się zapachowe świece i z przyjemnością oddajemy się kojącym rytuałom pielęgnacyjnym, którym towarzyszą olejki eteryczne. Stosowane one są także jako środek wspierający w leczeniu wielu schorzeń np. skórnych, bóli migrenowych, a nawet depresji.
Posiadając wiedzę z zakresu aromaterapii, możemy wykorzystać ją, wybierając zapach, którym chcemy się otaczać.
Jakie aromaty mogą pomóc nam wprawić nas w dobry nastrój?
- Pomarańcza, cytryny, grejpfrut
- Lawenda
- Olejek paczulowy
- Drzewo sandałowe
- Olejek bergamotowy
Pomarańcza, cytryny, grejpfrut
Zapachy takie jak pomarańcza, cytryny, grejpfrut pomagają łagodzić stres i niepokój. Poza pozytywnym wpływem na nasz układ nerwowy są pomocne również w leczeniu bezsenności i poprawiają jakość snu, dlatego warto sięgać nie tylko po perfumy z dodatkiem tych zapachów, ale również po świece zapachowe czy mgiełki, które możemy rozpylić w sypialni przed snem.
Lawenda
Podobne działanie uspokajające wykazuje również lawenda, ponadto ma ona również działanie bakteriobójcze.
Olejek paczulowy
Olejek paczulowy wzmacnia i pobudza system nerwowy szczególnie w większych ilościach. Łagodzi stany zapalne, trądzik, wysypkę i może leczyć popękaną, suchą skórę, owrzodzenia i rany. Ujędrnia skórę, zwłaszcza po utracie wagi. Przydatny w leczeniu depresji i wszelkich dolegliwości stresogennych. Posiada właściwości antyseptyczne, przeciwzakaźne i antywirusowe. Wzmacnia system immunologiczny. Jako ciekawostka służy nawet jako antidotum na ukąszenia żmij.
Drzewo sandałowe
Zapach taki jak drzewo sandałowe nadaje nastroju, odpręża, pozwala się zrelaksować i złagodzić napięcie. Daje poczucie bezpieczeństwa, dodaje siły i wiary we własne możliwości. Uznawany jest za afrodyzjak. Zapach drzewa sandałowego jest jednym z najpopularniejszych zapachów w perfumerii – stanowi bazę dla męskich zapachów.
Olejek bergamotowy
Olejek bergamotowy, którego zapach znajduje się w dobrze znanej nam herbacie Earl-Grey, jest otrzymywany przez wyciskanie owoców Bergamotki. Jest ona uprawiana tylko i wyłącznie dla otrzymania olejku eterycznego. Nazwa olejku wzięła się od nazwy miasta we Włoszech – Bergamo, gdzie ta roślina była uprawiana. Olejek posiada świeży, kwiatowy zapach ma wiele walorów kosmetycznych – łagodzi stany trądzikowe, ogranicza łojotok jednocześnie, jest też niezwykle skuteczny przy terapiach antydepresyjnych, w stanach lękowych – poprawia nastrój, a jednocześnie nie wywołuje pobudzenia.
Wiele ludzi odczuło dotkliwe skutki pandemii COVID, gdzie jednym z objawów choroby była utrata węchu. Każdy z nas zgodzi się z tym iż nasza codzienność byłaby nijaka bez możliwości odczuwania aromatów otaczającego życia.
HHUUMM
Na naszym blogu pragniemy podzielić się naszą wiedzą i doświadczeniem, które wykorzystujemy w dążeniu do zdrowia i piękna. Podstawową wartością marki HHUUMM jest chęć dawania przyjemności ze stosowania naszych produktów, które tworzymy dla Was z zachowaniem wszystkich standardów i norm. Dbamy o każdy detal, aby jak najlepiej spełniać Państwa oczekiwania.
Przeczytaj nasze inne artykuły na blogu. Poznaj ofertę świec zapachowych do domu, które uprzyjemnią codzienny rytuał pielęgnacyjny. Nasze świece sojowe możesz również stosować jako środek wspierający w leczeniu wielu schorzeń np. skórnych, bóli migrenowych, a nawet depresji. Jeżeli nie masz jeszcze Swojej naturalnej szczotki do masażu, gąbki lub aromatycznej świecy poznaj ofertę naszego sklepu.